Jak uniknąć zamarzania szyb zimą? Cz. 1

Jak uniknąć zamarzania szyb zimą? Cz. 1

Dbanie o samochód zimową porą to nie tylko odśnieżanie i skrobanie szyb. Dla wielu kierowców, zwłaszcza właścicieli starszych modeli aut, codzienna troska o pojazd bardzo często sprowadza się również do walki z zaparowanymi szybami. Kiedy zewnętrzna strona przedniej szyby zostanie już oczyszczona, część zmotoryzowanych osób wprawdzie może od razu usiąść za kółkiem, ale musi jeszcze stoczyć batalię o przyzwoity stan szyby od wewnątrz, która w nocy pokryła się cienką warstewką lodu. Tego typu dbanie o samochód to bardzo nierówna walka, w dodatku czasem na śmierć i życie – o wypadek łatwo, gdy przez nieprzejrzyste szyby widać bardzo niewiele. Zwłaszcza że często nawet w czasie jazdy trzeba je niemal bez przerwy przecierać, bo gdy oddychamy, skroplona para wodna wciąż osadza się na szybach.

Parowanie szyb – przyczyny

Powody, dla których musimy mierzyć się z tego typu koszmarem, może być wiele. Po pierwsze, dość powszechnym problemem jest w Polsce brak możliwości garażowania auta, co przekłada się na narastające problemy z wilgocią – zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz auta. Skraplająca się para wodna w mroźne noce po prostu zamarza, a jej źródeł w środku pojazdu niestety nie brakuje. Należą do nich m.in. tekstylne chodniczki czy też dywaniki, a ponadto inne gadżety i przydasie wykonane z chłonnych materiałów, w szczególności rozmaite gąbeczki, ściereczki, koce czy nawet ubrania wożone przez nas w aucie  na wszelki wypadek.

Dbanie o samochód – sposoby na zaparowane szyby

Na szczęście patentów na poradzenie sobie z problemem nadmiernie parujących szyb nie brakuje. Możemy postawić np. na chodniczki wykonane z gumy, które wprawdzie nie działają jak gąbka, ale i tak trzeba je regularnie oczyszczać z wody, po prostu ją wylewając. Dodatkowo warto pamiętać o każdorazowym otrzepywaniu wody przy wchodzeniu do auta – w razie deszczowej albo śnieżnej pogody. Możemy też zdecydować się na zastosowanie specjalnych pochłaniaczy wilgoci do samochodu – kupionych w sklepie albo wykonanych samodzielnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*